Tažné zařízení

Závěs s odnímatelným nebo pevným kulovým čepem

Kulový čep odnímatelný bez použití nástrojů je nutné při jízdě bez přívěsu odejmout. To naopak není potřeba u pevných kulových čepů nebo čepů přišroubovaných. Kromě této provozní zásady je pro volbu typu tažného zařízení potřeba uvažovat i o dalších funkcích, které má plnit. Například prakticky všechna tažná zařízení splňují podmínku dostatečné únosnosti pro držáky jízdních kol, ale pokud chcete kola vozit, doporučujeme spíš pevné závěsy. V případě odnímatelných čepů pak doporučujeme alespoň závěs s vertikálním odnímáním, který už z principu vykazuje větší pevnost v zatáčkách při působení bočních sil.

Elektrické připojení

Elektrické připojení je nedílnou součástí montáže tažného zařízení. U starších automobilů stačí jednodušší elektroinstalace, protože nejsou vybaveny kontrolou světel. Novější vozy se sběrnicí CAN-BUS však potřebují i elektronický modul pro tuto sběrnici.

Pro automobily v záruce doporučuji použít typovou elektroinstalaci určenou právě pro daný vůz. I zde je ale možné použít instalaci univerzální.

Podle typu vozidla a zvolené elektroinstalace se doba montáže pohybuje zhruba od 3 do 6 hodin. Provádíme kodování tažného zařízení.